הטיפול ההומאופתי בהרטבת לילה

קטגוריה: תינוקות וילדים תגובות: 2 תגובות

הילד כבר בן 6 ועדיין מרטיב בלילה. מה יכולים להיות הגורמים להרטבה? איזה בירור רפואי כדאי לעשות ואיך ניתן לסייע לילד באופן טבעי ופשוט?

לפי הגדרות הרפואה בהרטבת לילה ניתן לטפל כבר בגיל 4-5 , לדעתי אין צורך לרוץ לטפל לפני גיל 6 , ברוב המקרים מנגנון ההתאפקות של הילד מבשיל והבעיה נפתרת מעצמה.

ככל שההרטבה ממשיכה מגיל 6 צפונה, המשמעויות והמחיר נהיים כבדים יותר.הילד מתבייש לבקר אצל חברים ומתבייש לארח חברים והדימוי העצמי שלו נפגע.

אם בעיית ההרטבה נמשכת מעל גיל 6 חשוב שהילד ייבדק יתבצע על ידי רופא המומחה לטיפול בבעיות הרטבה, וזאת על מנת לשלול בעיות פיזיולוגיות כמו זיהומים, בעיות בתפקוד השלפוחית, בעיות נוירולוגיות שונות ועוד.

במידה והרופא המומחה אכן שלל שההרטבה נובעת מסיבות פיזיולוגיות, ניתן להתחיל טיפול הומאופתי.

באמצעות טיפול הומאופתי ניתן בעדינות וללא תופעות לוואי להביא להפסקת ההרטבה הן במקרים שבהם הרטבת הלילה נבעה ממקור רגשי והן במקרים שלא הייתה סיבה ברורה להרטבה.

 

מה יכולים להיות הגורמים להרטבת לילה?

-איחור בהתפתחות ובבשלות של מערכת העצבים המרכזית.

-הפרעה במעגל השינה , שינה עמוקה מידי וקושי ביקיצה.

-חוסר איזון בהפרשת ההורמון ADH(אנטי דאורנטיק הורמון) במצב תקין הפרשת ההורמון ADH מתגברת בשעות הלילה ועל כן שלפוחית השתן מתמלאת פחות במשך הלילה. כאשר יש חסר בהורמון, הילד עשוי להרטיב.

-תורשה, אחד מההורים של הילד או שני ההורים סבלו מהרטבת לילה.

-גורמים רגשיים.

-זיהום בשלפוחית השתן

- במקרים נדירים, מסיבות אורגניות – פגיעה נוירולוגית בעצבים של שלפוחית השתן או שלפוחית קטנה ביחס לגיל הילד.

מהו הטיפול הטבעי והפשוט ביותר להרטבת לילה?

בעוד שהרפואה הקונבנציונלית מטפלת בסימפטום ההרטבה בלבד, הטיפול ההומאופתי מטפל בבעיית הרטבה מהשורש ומשפיע לטובה על הילד הן ברמה הפיזית והן ברמה הרגשית.

בדרך כלל מביאים את הילד לטיפול הומאופתי אחרי שכבר עבר טיפולים בפעמוניות וזמזמים או אצל ילדים בוגרים יותר כשאין סיבה נראית לעין, או כשיש חוסר איזון בהורמון ADH נותנים טיפול תרופתי במינרין(תרופה שמחליפה את פעילות ההורמון).

הטיפול בפעמונית או זמזם נשמע לי סביר בהחלט, הטיפול התרופתי אותי באופן אישי מרתיע. למה לפתח תלות בתרופות בגילאים כל כך צעירים?במקרים כאלו הייתי ממליצה לנסות טיפול הומאופתי ולהשאיר את הטיפול במינרין כפיתרון אחרון.

כאמור,  במידה והרופא המומחה אכן שלל שההרטבה נובעת מסיבות פיזיולוגיות(זיהום, פגיעה עצבית, או בעיה מבנית בשלפוחית), ניתן להתחיל טיפול הומאופתי.

הטיפול ההומאופתי מותאם באופן אישי לילד, כל ילד יקבל תרופה שונה בהתאם למכלול הבריאות שלו, הן מבחינה פיזית והן מבחינה רגשית. לכן בנוסף לבעיית ההרטבה יכולות להיפתר או להשתפר גם בעיות נוספות "על הדרך", כמו בשני המקרים הבאים שאתאר בפניכם.

להלן סיפורי מקרה מוצלחים של הרטבת לילה שנפתרו באמצעות טיפול הומאופתי:

ילד בן 10, הילד הגיע אלי בגלל דלקות גרון חוזרות אבל בתשאול המקיף הבנתי שיש גם בעיה חמורה של הרטבה מידי לילה. הילד לא הפסיק להרטיב מעולם, הוא גם לא היה מתעורר כשהרטיב אלא המשיך לישון עד הבוקר….

בתשאול הסתבר שגם ההורים סבלו מהרטבת לילה עד גיל מאוחר, מעבר לכך לא אובחנה סיבה נוספת להרטבה אצל הילד.

הילד קיבל תרופה הומאופתית מתאימה ותוך חודשיים הדלקות נעלמו לגמרי(עברה כבר מעל שנה מאז שקיבל את הטיפול והדלקות לא חזרו) וההרטבה נפסקה לחלוטין.

 

במקרה נוסף, ילד בן 8 שהוריו הביאו אותו לטיפול בגלל התקפי זעם ותסכול קשים מאוד.

התקפי הזעם לעיתים היו מופנים כלפי הסביבה ולפעמים כלפי עצמו. הילד היה פרפקציוניסט עם דרישות מאוד גבוהות מעצמו וכשלא הצליח בביצוע משימה התסכול שלו היה מאוד גדול והוא יכל להגיד דברים קשים על עצמו כמו "אני לא שווה כלום" ולעיתים גם היה בועט ושובר דברים….

בתשאול המקיף התברר שהילד מרטיב בתדירות גבוהה, כמעט כל לילה.

עם קבלת הטיפול ההומאופתי תוך שלושה חודשים ההרטבה פסקה לגמרי , התקפי הזעם פחתו וכן גם הביקורת הקשה של הילד על עצמו.

לסיכום כמה טיפים כלליים לייעול הטיפול בבעיית ההרטבה:

- להימנע משתייה מרובה לפני השינה ולבצע השתנה יזומה לפני השינה.

-להימנע ממשקאות וממאכלים המכילים קפאין (תה, שוקו, שוקולד וממתקים עתירי סוכר) ומשקאות מוגזים. משום שמאכלים ומשקאות אלו גורמים לצימאון יתר וקופאין הוא חומרים משתן.

-חשוב מאוד להשתמש בחיזוקים מילוליים חיוביים שיעודדו את הילד .

לא להשתמש בענישה או במילים פוגעות, גישה כזו רק תגרום להחרפת המצוקה.

-בכל מקרה  מומלץ להתייעץ איתי או עם הומאופת קלאסי אחר באיזור המגורים לגבי טיפול הומאופתי, לפני שניגשים לטיפול במינרין או בתרופות קונבנציונליות אחרות.

2 comments to הטיפול ההומאופתי בהרטבת לילה

 • מיה ביתן  אומר:

  מענין לקרוא :)
  רק תיקון קל – לאחרונה שמעתי הרצאה של ראש מחלקת אורולוגיה שטען שגם מבחינת הרפואה הגיל בו מתחילים לטפל הוא 6. לדבריו מי ש"הוריד" את הגיל ל-4-5 הם החברות המוכרות את התרופות / פעמוניות וכולי (לא פלא לאור העובדה שעד גיל 6 ל-20% מהאוכלוסיה עוד אין יכולת פיזיולוגית להתאפק מתוך שינה, הם יצרו לעצמם קהל רחב יותר של לקוחות).

  יום נפלא ותודה,
  מיה

  • admin  אומר:

   תודה לך מיה על המידע. הזכרת לי תופעה חשובה שצריך לקחת בחשבון לקראת טיפול בהרטבה בפעמוניות. לאחרונה נתקלתי בכמה מקרים שבהם הילדים אכן הרטיבו פחות לאחר טיפול בפעמוניות אבל מחזור השינה שלהם נפגע. השינה הפכה לקלה יותר והילדים מתעוררים מכל פיפס.
   ופגיעה במחזור השינה היא פגיעה עמוקה יותר מהרטבה .

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>