רגע לפני ניתוח פוליפים ואדנואיד

קטגוריה: תינוקות וילדים תגובות: איו תגובות

Girl sneezing

אם הילד שלכם הוא מנוזל כרוני, ישן עם פה פתוח ונוחר בלילה , עם תיאבון ירוד נוטה לשיעול ליחתי ולדלקות אוזניים, יתכן שהוא סובל מפוליפים מוגדלים או מאדנואידים.
במהלך העבודה הקלינית שלי פגשתי בכמה מקרים של ילדים שעברו ניתוח להסרת פוליפים/אדנואידים ונהנו מהקלה זמנית אך תוך כמה חודשים עד שנה אחרי הניתוח הסימפטומים חזרו על עצמם.
יותר מכך, לפעמים אחרי הניתוח פוחתת היכולת של הילד להתמודד עם קור, שינויי מזג אוויר , וירוסים וחיידקים במערכת הנשימה העליונה ואז הוא מדלג על שלב הנזלת וישר מפתח שיעול חריף או אפילו דלקת ריאות.
חשוב לי ליידע שבהרבה מקרים של פוליפים מוגדלים/אדנואידים ניתן להימנע מניתוח ע"י טיפול נכון בבעיה, טיפול מהשורש.

פוליפים הידועים גם בשם שקד שלישי או אדנואידים, ממוקמים בחלקו האחורי של הגרון , מעל השקדים.
פוליפים או אדנואידים הם רקמה למפתית המהווה חלק ממערכת החיסון שמטרתה להגן על הגוף מפני חיידקים ווירוסים.
הפוליפים גדלים מהלידה ועד לשיא ההתפתחות בגיל 3-5 ואחרי גיל 5 עם התפתחות המערכת החיסונית הפוליפים מתנוונים כי הם לא נחוצים יותר.
תפקיד הפוליפים, השקד השלישי הוא ללכוד מזהמים במעברם במערכת הנשימה, ההתנפחות של הפוליפים נובעת מהתגובה הטבעית של מערכת החיסון שמנסה להילחם בזיהום.
פגשתי גם בילדים שקיבלו מרשם לטיפול אנטיביוטי ממושך מאוד בניסיון להימנע מניתוח.
הבעיה היא שתרופה אנטי- דלקתית עוצרת את תהליך הריפוי בשלב סילוק התאים המתים ואז לעולם לא מגיע שלב הריפוי של התחדשות התאים הבריאים והדלקת הופכת לכרונית, כי תהליך הפינוי לא הושלם. הגוף שלנו הוא מכונה חכמה מאוד ועל מנת לשמור על איזון הוא יאלץ שוב לייצר דלקת באותו מקום במאמץ לפנות את שארית התאים המתים שנותרו.

אז אם לא אנטיביוטיקה ולא ניתוח מה כן?

במקום לדכא את הסימפטומים ע"י הסרת הפוליפים/אדנואידים שהם כאמור חלק ממערכת הלימפה וחלק מהמערכת החיסונית, ניתן לעודד את המערכת החיסונית ע"י טיפול הומאופתי.
הטיפול ההומאופתי יעיר את כוחות הריפוי הטבעיים של הילד ,"המלחמה" שמתחוללת ברקמה הלימפתית תהפוך ליעילה יותר ,הרקמה הלימפתית שממנה מורכבים הפוליפים תצטמק והתפקוד של הילד ישתפר. הנזלת תפחת וכן גם התופעות הנלוות לליחה ונזלת כמו שיעול ודלקות אוזניים, התיאבון יחזור והחיוניות של הילד תעלה כי גם השינה הופכת רציפה ומספקת יותר.

לסיום טיפ חשוב-

אחד הדברים החשובים ביותר בתהליך ההחלמה מפוליפים מוגדלים הוא הימנעות ממוצרי חלב. החלב נחשב למזון אלרגני וגורם להיווצרות ליחה מרובה ונזלות.
הימנעות מאכילת מוצרי חלב בכלל ובמיוחד מצריכת חלב לפני השינה ובמהלכה תאיץ משמעותית את ההחלמה.
אכילת מוצרי חלב וגרוע מכך בקבוקי חלב(תמ"ל) בלילה עלולה להוות מכשול לריפוי.
מהניסיון שלי הימנעות מחלב היא כל כך משמעותית בריפוי , שישנם מקרים שרק ההורדה של החלב לבדה תספיק כדי לאפשר לילד להחלים, בלי שום טיפול תומך.

האדנואידים יכולים להיות כל כך גדולים עד שהם חוסמים חלקית או באופן מלא את מעבר דרכי הנשימה העליונות ומפריעים לנשימה הטבעית. מה שיכול להביא לקשיי נשימה, נחירות ואפילו הפסקות נשימה בשינה. לכן במקרה והחלטתם לפנות לטיפול הומאופתי ולהימנע מניתוח, יש צורך להמשיך לעשות מעקב אצל רופא אוזן גרון במקביל לטיפול ההומאופתי.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>