שאלות נפוצות בנושא הומאופתיה לילדים

קטגוריה: תינוקות וילדים תגובות: איו תגובות

האם הומאופתיה יכולה לטפל בתינוקות ילדים ובנשים בהיריון?

ועוד איך! התרופות ההומאופתיות בטוחות לשימוש, אילו תרופות עדינות ללא תופעות לוואי שעלולות להזיק לתינוקות, לילדים או לאם ולעובר. אישה שמטופלת בהומאופתיה במהלך ההיריון מגבירה את סיכוייה ללדת לידה טבעית. להומאופתיה יש ערך עצום גם בחדר הלידה, בכוחה להפוך את תהליך הלידה לחוויה חיובית ומעצימה.

מאז שנכנס לגן הילד שלי חולה הרבה הוא קיבל המון אנטיביוטיקה מה יש להומאופתיה להציע?

הרפואה הקונבנציונאלית ממרבה להשתמש באנטיביוטיקה ולעיתים רבות שלא לצורך והתוצאה, יצירת זנים עמידים של חיידקים וגרימת נזק לגוף האדם הנוטל את התרופה. ההומאופתיה רואה את האדם כשלם ומטפלת באדם ולא בחיידק או בגורם מחלה אחר. ההומאופתיה מחזקת את המערכת החיסונית ומזרזת את תהליך ההחלמה, זאת על מנת שהגוף יוכל להתגבר בעצמו על כל פולש חיצוני (וירוסים, פטריות, חיידקים והשפעות סביבתיות שונות). הטיפול ההומאופתי פועל בשני מישורים, בטווח הרחוק- חיזוק המערכת החיסונית ומניעת הדלקות. בטווח הקצר טיפול הומאופתי נקודתי במצבים של דלקות חריפות יביא לשיפור במצבו של החולה תוך מספר דקות או שעות.

האם תרופה הומאופתית יכולה להחליף ריטלין בטיפול בהפרעות קשב והיפראקטיביות?

ריטלין היא תרופה עם הרבה תופעות לוואי : פעמים רבות לצד השקט והריכוז המופלא שהושג אותו ילד שובב מאבד משמחת החיים והחיוניות שלו, המוטיבציה שלו יורדת וכן גם הסקרנות וההתלהבות הילדותית. בחלק מהמקרים באופן פרדוכסלי, תהיה דווקא תגובה של המרצת יתר, ירידה בריכוז והחמרה של האי שקט.

מול החיפזון בו הרפואה ממהרת לתייג ילדים כלוקים בהפרעות קשב ולתת מרשם לריטלין, מציעה ההומיאופתיה דרך טיפול שונה : ההומאופתיה הקלאסית מתייחסת לבעיות קשב וריכוז כביטוי חיצוני לחוסר איזון פנימי שיש להשיבו על כנו. הגישה ההומיאופתית היא הולסטית. תהליך האבחון לוקח בחשבון את הילד על מכלול תכונותיו ולא מסתפק באבחונו של הילד כ "היפראקטיבי". ההומאופת אוסף את כל הסימנים והסימפטומים הן הנפשיים והן הפיזיים יחד עם האפיונים כללים של האדם, הוא מחפש תרופה הומאופתית (הומאו=דומה פתוס=מחלה), כלומר תרופה אחת ויחידה הדומה לתמונת הסימפטומים של הילד. במקרה של ילד עם הפרעות קשב , התרופה ההומיאופתית המותאמת באופן ייחודי לילד, תטפל בחוסר האיזון מהשורש, ולא רק בסמפטום ההתנהגותי. כאמור, הגישה ההומיאופתית לוקחת בחשבון כי לכל ילד צורת הביטוי האישית שלו ולכן בקבוצה של עשרה ילדים הסובלים מ ADHDכל ילד יקבל תרופה הומיאופתית שונה. התרופה ההומאופתית אין תופעות לוואי והיא אינה ממכרת שזה יתרון גדול מול השימוש בריטלין.

התינוק שלי בן 5 חודשים סובל מאסטמה של העור(אטופיק דרמטיטיס) כבר ניסינו כל משחה אפשרית, האם טיפול הומאופתי יכול לעזור לו? האם אין סיכון בטיפול בתינוק קטן כל כך?

המשחות הקונבציונאליות הן אלו שמסכנות את בנך בגילו הצעיר…(ואני כבר אסביר) לעומת זאת טיפול הומאופתי יכול בהחלט לסייע לבנך להחלים, הטיפול הוא עדין וללא תופעות לוואי ומאוד בטוח לשימוש בתינוקות ואף לתינוקות קטנים יותר בני כמה שבועות. אסתמה של העור או בשמה הרפואי אטופיק דרמטיטיס (דלקת עור אטופית) היא מחלת עור המתבטאת בשטחי עור אדומים ומאוד מגרדים המופיעים בעיקר בקפלי העור במרפקים, מאחורי הברכיים וסביב העיניים. במקרים הקשים ובעיקר בילדים, הגרד והדלקת בעור יכולים להופיע גם בעור הפנים, על כפות ידיים, הקרקפת והגב. בחלק מהמקרים הגרד טורדני עד כדי כך שהוא גורם לאי שקט, משבש את השינה ואצל מבוגרים הגרד עלול אף להפריע בתפקוד היומיומי. הטיפול הקונבנציונאלי הוא שימוש קבוע במשחות שומניות המכילות סטרואידים ושימוש בכדורי סטרואידים לתקופות קצרות. סטרואידים הם חומרים שתפקידם לדכא דלקת בעור ובאיברי גוף אחרים. משחות עם סטרואידים בדרגות שונות של חוזק יכולות להפחית את האודם והגרד במקומות האדומים לזמן קצר, אבל מהניסיון שלי ראיתי שברוב המקרים הגרד חוזר.

בעיה גדולה נוצרת כאשר המשחות הקונבנציונאליות מצליחות לדכא את העור ו"העור סוף סוף נקי"…המשחות האלו למעשה הצליחו לדכא ולהחליש את המערכת החיסונית ולכן המחלה נעלמה מהעור, אבל עברה המרה למערכת חיונית וחשובה יותר- מערכת הנשימה. טיפול הומאופתי שיבחר באופן אינדוידואלי לבנך יעורר את המערכת החיסונית שלו ויאפשר לו להירפא מן השורש, הסימפטומים ייעלמו בהדרגה והתוצאה תהיה עור נקי והכי חשוב גוף בריא. הטיפול ההומיאופתי לא מתייחס רק למחלת העור אלא לתמונה רחבה יותר: למשל אם מדובר בתינוק הסובל מפריחה על העור, בעיות שינה ועצירות, הטיפול ההומאופתי ייתן מענה לכל הסימפטומים האלו.

האם ניתן לרפא אסטמה ממקור אלרגי בעזרת ההומאופתיה?

יש בהומאופתיה מקרים רבים של ריפוי מאסטמה, ריפוי מן השורש בו המטופל ללא התקפים וללא שימוש קבוע בתרופות(ונטולין, בודיקורד וכו'). יש לציין שבמהלך הטיפול ההומאופתי הורדת התרופות הקונבנציונאליות מתבצעת בהדרגה ובהתייעצות עם רופא , רק לאחר שבריאותו של הילד השתפרה וההתקפים פחתו או נעלמו. בעוד שהרפואה הקונבנציונאלית מדחיקה את שרשרת התגובות הטבעיות של הגוף, הרי שההומיאופתיה מעוררת אותן ,ההומאופתיה למעשה מעוררת את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף וגורמת לו להגיב בצורה בריאה ונכונה. .ההומאופתיה שואפת לרפא את הנטייה האלרגנית לטווח הרחוק ולא מטפלת רק בהתקף אלרגני אחד או במניעה לעונה אחת, כלומר: הצלחה בטיפול באלרגיה או באסטמה תיחשב מצב בו ההתקפים פוחתים בתדירותם ובעוצמתם עד שנעלמים לגמרי, כמו כן גם מצבו הכללי של המטופל וחיוניותו צריכים להשתפר בעקבות הטיפול.

כחלק מהטיפול המונע, הרפואה הקונבנציונאלית ממליצה לחולים האלרגניים להימנע מהחשיפה לגורם האלרגני , הבעיה היא שאצל חולים אלו קשה ולפעמים אף בלתי אפשרי לזהות מהו הגורם האלרגני ויותר מכך ישנם גורמים אלרגנים שלא ניתן להימנע מהם כמו למשל ימי חמסין בהם האוויר רווי בחלקיקי חול… וכאן מצוי יתרונה הגדול של ההומאופתיה שלא מנסה להתגונן מול הגורם האלרגני אלא מרפאית את הנטייה האלרגנית ומחזקת את מערכת ההגנה של גוף האדם על מנת שיכול להדוף את הגורם האלרגני.

בתי בת ה4 נדבקה בשעלת למרות שחוסנה, האם כדאי לפנות להומאופת?

בהחלט מומלץ לטפל בהומאופתיה ובהקדם, טבעה של מחלת השעלת שהיא מתחילה משיעולים קלים יחסית ומחמירה אח"כ לשיעולים קשים יותר שיכולים להסתיים בהקאת ליחה ואף בחנק. הטיפול האנטיביוטי אינו יעיל בכל המקרים אלא רק בשבוע הראשון של המחלה ומטרתו היא בעיקר מניעת המשך הפצה של המחלה.

התרופה ההומאופתית פועלת כחיסון. מאחר והיא דומה למחלה היא "מזכירה" למערכת החיסון שהגיע הזמן לפעול ולהתגונן וכך הגוף יוצר תגובה הפוכה לפעולת התרופה, זהו הניסיון של הגוף לשמור על איזון. כאשר הגוף הודף את התרופה ההומאופתית הוא מרפא גם את מחלה. להומיאופתיה יש את היכולת להגביר את החוסן הפנימי ולעזור לעבור את המחלה בצורה קלה ובמניעת סיבוכים מיותרים. אגב, ההומאופתיה מחזקת ומסייעת גם בהתמודדות עם טראומה פיזית או נפשית מהחיסון וכמו כן בתופעות שהתפתחו בעקבות החיסון .

הבן שלי בן שנתיים מתעורר כל שעה ולוקח המון זמן להרדים אותו- האם יש פתרון הומאופתי?

להומאופתיה השפעה נפלאה על ילדים וניתן בזמן קצר יחסית לפתור בעיות שינה בילדים(בהנחה שזו לא בעיה הקשורה בחינוך והרגלים בלבד).

לבתי יש נוזלים באוזניים וירידה בשמיעה- האם אפשר לעזור לה בהומאופתיה?

ראשית, אשמח לדעת יותר על הסימפטומים שהנוזלים באוזניים גורמים לבתך, כי בהרבה מקרים אין סימפטומים כלל ובמקרים כאלו אין צורך בשום טיפול. אם היא כן סובלת, להלן כמה דברים שחשוב לדעת: טיפול הומאופתי יכול לעזור לך לבתך "להיפטר" מהנוזלים באוזניים ולפתור את הבעיה מן השורש גם אם "שורש הבעיה" לא ידוע בוודאות, וכמובן התוצאה המיידית תהיה גם עליה בשמיעה. חלל האוזן התיכונה יכול להיות מלא נוזלים במשך זמן רב אך ללא דלקת אמיתית כתגובה לדלקת שכבר חלפה ואז הרופא טוען שיש נוזלים באוזניים. ברוב המקרים נוזלים באוזניים עוברים תוך מספר שבועות ולרוב לא משאירים שום נזק. בחלק קטן יותר לוקח מספר חודשים עד שהתופעה נעלמת ונדיר עוד יותר שהנוזלים הללו גורמים לבעיה משמעותית הגורמת להפרעת שמיעה וקשורה לדלקות אוזניים חוזרות ואז יש צורך להתערבות. אגב אף טיפול תרופתי לא הוכח כיעיל לגבי נוזלים כרוניים בחלל האוזן התיכונה ומדובר בחומרים שונים הכוללים : "סירופים מייבשים" למיניהם, סטרואידים, אנטיביוטיקה ועוד.

בחלק מהילדים נוזלים כרוניים באוזניים נובעים מכך שתעלת הניקוז נחסמת ע"י שקד שלישי. השקד השלישי הוא מבנה הדומה במהותו לשקדים שכולנו מכירים אבל נמצא אי שם בחלק העליון של החיך. כשהוא גדל יתר על המידה הוא יכול לחסום את תעלה הניקוז של האוזניים ואז הסרתו יכולה לפתור את הבעיה .במקרים אחרים משלבים את הסרתו עם החדרת צינוריות.

ונחזור לפתרונות-
במידה ובתך סובלת מדלקות חוזרות, ירידה בשמיעה, כאבים או כל סימפטום אחר כתוצאה מהנוזלים ניתן לעזור לה באמצעות טיפול הומאופתי שיותאם לה באופן אישי.

הבן שלי סובל מטיקים בעיקר מצמוצים ומשיכות אף והוא גם מאוד תזזיתי ולא רגוע, הוא בן 7 זה התחיל לפני שנתיים כשנולד לו אח ומאז זה רק נהיה יותר גרוע. זה נכון שיש תרופות הומאופתיות לטיקים?

ראשית אני ממליצה ללכת לאבחון אצל נוירולוג אם עוד לא עשיתם זאת, אם בנך כבר אובחן, יתכן שמדובר בתסמונת טורט.

תסמונת טורט הנה הפרעה נוירולוגית תורשתית הקשורה בחזרה בלתי רצונית על תנועות, פליטת מילים בלתי נשלטת, קולות וטיקים (תנועות שריר בלתי רצוניות, קצרות וחדות). במקרים מסוימים הטיקים והשימוש במילים חוזרות ובלתי נשלטות מאופינים בהשמעת מילים גסות וקללות. התסמונת מופיעה בדרך כלל לפני גיל 18 ומהלך המחלה שונה מחולה לחולה. התסמונת עצמה יכולה להופיע בצורה קלה עד חמורה, כאשר רוב המקרים הם בקטגוריה של מקרים קלים.התסמין הראשון הוא בדרך כלל טיקים בפנים, לרוב מסוג מצמוצים בעיניים. עם זאת, טיקים בפנים יכולים לכלול גם תנועות בלתי רצוניות של האף והעוויות פנים שונות. במשך הזמן מתווספים טיקים נוספים כמו תנועות ראש, מתיחת הצוואר, טלטול הרגליים או תנועות של הגוף כולו. הלוקים בתסמונת עלולים להשמיע קולות בלתי ברורים או מילים גסות. אופייני גם כחכוח רצוף בגרון, התעטשות, שיעול, נביחה או צעקה, שימוש במילים גסות או חזרה על מילה ששמעו כמו הד. הם עלולים גם לגעת בלי הרף באנשים אחרים ולחזור על אותה פעולה באופן אובססיבי.

לפי הגישה ההומאופתית, ילד הסובל מטיקים סובל למעשה מאיזשהו חוסר איזון כללי ולוא דווקא נוירולוגי, כהומאופתית אני שואלת על תפקודו ואופיו של הילד מכל הבחינות פיסית, מנטלית ורגשית. תרופה הומאופתית שתותאם לילד באופן אינדוידואלי תביא את הילד לאיזון , תחול הטבה בכל הרמות האלו וכתוצאה מכך גם הטיקים יפסקו. התרופה ההומאופתית המדוייקת מעודדת את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף להשפיע על המערכות בגוף שאינן מצויות באיזון, התוצאה היא ריפוי מן השורש והפסקת הטיקים, ללא כל תופעות לוואי.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>